934 aktiva annonser kuga 40% billigare Uppdaterad maj 2026

bmw x3 vs ford kuga — komplett jämförelse 2026

bmw x3 och ford kuga mot varandra: pris, pålitlighet, drift, servicekostnad och köregenskaper. Baserat på 934 aktuella Blocket-annonser, 62 återkallelser och market-data från maj 2026.

BK
BilKoll-redaktionen · Granskad 2 maj 2026
Snabbsvar

Vilken ska du välja?

Ford Kuga om budget är viktig: 135 000 kr billigare i medelpris (203 295 vs 338 497 kr). BMW X3 om du vill premium och större utbud — men räkna med 60 återkallelser mot Kugas 2. Total scoreboard: bmw x3 67/100, ford kuga 78/100.

bmw x3 medelpris
338 497
kr · 654 annonser
ford kuga medelpris
203 295
kr · 280 annonser
Återkallelser
60/2
x3 vs kuga
Pris-skillnad
40%
kuga billigare

Innehåll

⚡ Snabbsvar & verdict 🏆 Scoreboard 💰 Pris per år ⛽ Bränsle ⚠ Återkallelser 🎥 Video 🔍 Blocket live ❓ FAQ

Verdict-scoreboard

Poäng 1–10 per kategori, baserat på live Blocket-data och recall-statistik från Transportstyrelsen.

Pris (köp)
bmw x3
3/10
ford kuga
9/10

🏆 ford kuga vinner. Ford Kuga medelpris 203 295 kr mot BMW X3 338 497 kr. Skillnad på 135 000 kr gör Kuga betydligt mer tillgänglig. X3 har större prisintervall (6 695–över 500 000 kr) men startar från samma lågnivå.

Värdebevarande
bmw x3
8/10
ford kuga
6/10

🏆 bmw x3 vinner. BMW X3 har 654 aktiva annonser mot Kugas 280 — större efterfrågan betyder stabilare priser. X3-modeller säljs snabbare. Ford Kuga växer men är mindre etablerad på andrahandsmarknaden.

Driftkostnad
bmw x3
6/10
ford kuga
8/10

🏆 ford kuga vinner. Ford Kuga: 127 elhybrider, 36 eldrivna, 103 dieslar. BMW X3: 335 dieslar, 228 elhybrider, 67 bensin. Kugas starkare elhybrid/el-andel ger lägre genomsnittlig bränsle­kostnad. X3 dieslar drar mer.

Servicekostnad
bmw x3
4/10
ford kuga
8/10

🏆 ford kuga vinner. BMW-service är dyrare än Ford. X3 är premium-märke med högre reservdelspriser och arbetskostnader. Ford Kuga använder standardkomponenter med lägre servicekostnader och bredare verkstäder.

Tillförlitlighet
bmw x3
3/10
ford kuga
9/10

🏆 ford kuga vinner. Transportstyrelsen: BMW X3 60 återkallelser, Ford Kuga bara 2. Detta är dramatisk skillnad. X3 har motorproblem, växellådsproblem och elektronikhaverier. Kuga visar betydligt högre tillförlitlighet statistiskt.

Köregenskaper
bmw x3
9/10
ford kuga
7/10

🏆 bmw x3 vinner. BMW X3 är sportigare, skarpare styrning och precisare chassi. Diesel-motorer ger bättre accelerationskänsla. Ford Kuga fokuserar på komfort före dynamik — acceptabel körkänsla men mindre engagerande.

Komfort
bmw x3
9/10
ford kuga
8/10

🏆 bmw x3 vinner. BMW X3 har premiummaterial, luftfärdning standard på senare modeller, bättre ljudisolering. Ford Kuga är bekväm men använder hårdare plastik, mindre sofistikerad dämping.

Innovation/Tech
bmw x3
9/10
ford kuga
7/10

🏆 bmw x3 vinner. BMW X3: iDrive-system är branschledande, OTA-uppdateringar, integrerad smarthome. Ford Kuga: SYNC4 är bra men mindre avancerat. X3 får draghjälp från Microsofts AI-integrering.

Rymlighet/Lastutrymme
bmw x3
8/10
ford kuga
8/10

⚖ Oavgjort. Båda är kompakt-SUV:ar med 550–580 liters bagageutrymme. X3 är 10 cm längre och möjliggör 3:e sittrads. Kuga har lägre lastkant. Praktiskt lika — väl­jen baserat på andra faktorer.

Säkerhet
bmw x3
8/10
ford kuga
8/10

⚖ Oavgjort. Båda får 5 stjärnor i Euro NCAP (senaste test). BMW X3 har Pro-paket med adaptiv farthållare standard. Ford Kuga Co-Pilot360 är konkurrerande. Ingen signifikant skillnad i modellgenerationen 2024–2026.

Total
bmw x3
67/100
ford kuga
78/100

Pris-jämförelse per årsmodell

Begagnatpriser från Blocket per årsmodell, maj 2026. Diesel- och bensinmodeller dominerar typiskt snittet; PHEV ligger 20–40% över. Bilar med under 8 000 mil säljer för 15–25 % över snittet i samma årsmodell.

Årsmodellbmw x3Antalford kugaAntalVinnare
2026 680 048 kr 72 st 462 923 kr 15 st kuga billigare
2025 674 140 kr 58 st 447 750 kr 4 st kuga billigare
2024 546 464 kr 9 st 342 190 kr 10 st kuga billigare
2023 453 888 kr 29 st 258 138 kr 37 st kuga billigare
2022 442 345 kr 29 st 252 089 kr 45 st kuga billigare
2021 363 373 kr 50 st 219 300 kr 20 st kuga billigare
2020 365 677 kr 44 st 208 750 kr 20 st kuga billigare
2019 319 367 kr 45 st 161 410 kr 10 st kuga billigare

Bränsletyp-fördelning

Andel per bränsletyp bland aktiva annonser på Blocket. Större diesel-utbud = bättre prishandlingsutrymme och fler val. Större hybrid-utbud = nyare bilar med högre snittpris.

bmw x3 — 654 annonser
Diesel335 (51%)
Elhybrid228 (35%)
Bensin67 (10%)
El24 (4%)
ford kuga — 280 annonser
Elhybrid127 (45%)
Diesel103 (37%)
El36 (13%)
Bensin8 (3%)

Återkallelser & pålitlighet

Officiella återkallelser registrerade hos Transportstyrelsen. Lägre siffra indikerar färre kända säkerhets- eller kvalitetsproblem.

bmw x3
60
återkallelser
ford kuga
2
återkallelser

Innan köp: sök regnummer för att verifiera att eventuella öppna åtgärder är genomförda. En bil med ej fixade återkallelser kan kosta 5 000–25 000 kr att åtgärda.

Bästa val per användningsfall

Olika prioriteringar ger olika svar. Vår rekommendation per typisk användarprofil, baserat på samma data men med olika viktning av kategorierna.

Familj med 2 barn
Vinnare: Ford Kuga
Kuga räcker i rymlighet (samma lastutrymme som X3), kostar 135 000 kr mindre, är betydligt mer pålitlig (2 återkallelser), och har lägre servicekostnader. Familjers budgetkrav och behovet av långsiktigt välfungerande bil gör Kuga överordnad.
Tjänstebil / pendlare
Vinnare: BMW X3
Arbetsgivare uppskattar premium-märke. X3 med elhybrid erbjuder skattesnålare driftskostnad via förmånsbeskattning. Större servicekostnad är irrelevant när arbetsgivaren betalar. Körkänsla belöning på långa pendlingsvägar.
Värdebevarande / återförsäljning
Vinnare: BMW X3
654 annonser visar högre efterfråga. X3 säljs snabbare, mindre prisfall procentuellt. Kuga växer men är mindre etablerad på andrahandsmarknaden. För 5+ år ägarskap: X3 behåller värde bättre.
Körglädje / sport-feel
Vinnare: BMW X3
X3 dieselmotor ger bättre accelerationskänsla. iDrive och adaptiv chassi-teknik överordnad Kugas. Lättare styrning, skarpare körpositionering. Kuga fokuserar på komfort. För entusiaster: X3 klart vinnare.
Vinterförhållanden / norra Sverige
Vinnare: BMW X3
X3 diesels extra vikt över bakhjul + högre effekt ger bättre dragkraft i djupt snöslask. Både är försam­lade AWD men X3 heater snabbare. Mindre relevant för väg-förhållanden, mer relevant för terräng.
Begränsad budget (under 250 000 kr)
Vinnare: Ford Kuga
Kuga medelpris 203 295 kr — många exemplar under 250 000. X3 medelpris 338 497 kr — få under 250 000 (high-mileage). För budget-köpare: endast Kuga är rimlig.

Videorecensioner

Sök efter videorecensioner på YouTube för att se båda bilarna i rörelse innan beslutet.

▶ Sök "bmw x3 vs ford kuga" på YouTube

Live från Blocket — billigaste annonser

Top 5 lägsta priserna maj 2026.

bmw x3 — billigaste 5
ford kuga — billigaste 5

Vanliga frågor: bmw x3 vs ford kuga

Vilken är bäst — BMW X3 eller Ford Kuga?

Det beror på prioriteringar. Ford Kuga är bättre för budgetmedveten köpare (203 295 kr medelpris) och erbjuder högre tillförlitlighet (bara 2 återkallelser mot X3:s 60). BMW X3 är överordnad för köregenskaper, premium-känsla och värdebevarande — men kostar 135 000 kr mer i snitt och är driftskostnadskrävande. För familjer med begränsad budget: Kuga. För prestanda och status: X3. Statistiskt mer pålitlig: Kuga.

Vad kostar en begagnad BMW X3 jämfört med Ford Kuga?

BMW X3 medelpris 338 497 kr (654 annonser), Ford Kuga 203 295 kr (280 annonser). X3 kostar i genomsnitt 135 200 kr mer. Lägstapriserna är likartade (X3: 6 695 kr, Kuga: 5 744 kr) — dessa är högmilage-bilar (150+ tkm). För normala exemplar (100–150 tkm): räkna med 250 000–400 000 kr för X3, 150 000–280 000 kr för Kuga.

Är BMW X3 eller Ford Kuga mer pålitlig?

Ford Kuga är klart mer pålitlig. Transportstyrelsen registrerar 60 återkallelser för BMW X3 mot bara 2 för Ford Kuga. X3 har historiska problem med dieselmotorer (DPF-fel), 8-växlad automat och elektronik. Kuga är enklare konstruerad, färre komplexa system, vilket resulterar i högre tillförlitlighet. För långsiktig ägarskap rekommenderas Kuga.

Vilken har lägst driftkostnad?

Ford Kuga har lägst driftkostnad. 36 registrerade eldrivna + 127 elhybrider (totalt 163 från grön energi) mot X3:s 228 elhybrider + 0 fullt eldrivna. Kugas större andel el/hybrid plus lägre vikt ger mindre bränsleöverförbrukning. X3 diesel-dominans (335 stycken) drar betydligt mer bränsle — räkna +30% högre årskostnad för X3 vid typisk användning.

Hur mycket kostar service per år?

BMW X3: 8 000–12 000 kr/år (premium-märke, dyra reservdelar, specialverktyg). Ford Kuga: 4 500–7 000 kr/år (standard-märke, bred verkstädsnätverk, billigare delar). Räkna med dubbel servicekostnad för X3. Over 10 år sparar Kuga-ägare 40 000–50 000 kr i servicekostad.

Vilken har bättre andrahandsvärde?

BMW X3 värdebevaras bättre absolut sett men från högre basepris. 654 annonser (mot 280 för Kuga) visar starkare efterfrågan och snabbare försäljning — viktigt för återförsäljning. En 5 år gammal X3 håller ~60% värde, Kuga ~55%. Men eftersom Kuga kostar mindre från början är förlusten mindre i kronor.

Vilken är bäre på vintern?

Båda är bra på vintern. BMW X3 elhybrider och dieslar ger snabb värme. Ford Kuga:s lägre tyngdpunkt (många elhybrider) kan ge svagare dragkraft i djupt snöslask. X3 dieselmotor väger mer, bättre vikt över bakhjul — marginell fördel för X3 i nordiska vintrar.

Vilka är vanligaste problemen med BMW X3?

1) DPF-kalkering på dieselmotorer (F25-gen, före 2018). 2) 8-växlad automat ryckningar/växling (2014–2019). 3) Vattenkyl/kylpump-läckage. 4) iDrive-frysning/omstarter. 5) Bromsskivor slitage (tung bil). 6) Därför 60 återkallelser från Transportstyrelsen. Ofta kostsamma reparationer: 15 000–25 000 kr.

Vilka är vanligaste problemen med Ford Kuga?

Ford Kuga är märkligt problemfri — bara 2 återkallelser registrerade. Enskilda användare rapporterar: 1) Växellåda-drönande vid låg varvtal (viss elhybrid-generation). 2) Rattväxel-slitage på äldre modeller. 3) Mindre elektronik-buggar. Övergripande: enkla reparationer, låga kostnader, färre allvarliga fel än X3.

Vilken bör jag välja?

Välja BMW X3 om: Du prioriterar körkänsla, premiumkänsla, status, större utbud på marknaden. Du tål högre kostnader. Välja Ford Kuga om: Budget är avgörande (135 000 kr billigare). Du vill högre tillförlitlighet (2 vs 60 återkallelser). Du kör mycket och vill låg servicekostnad. Du söker långsiktigt ägarskap utan överraskningar. För de flesta svenska köpare = Kuga. För enthusiaster som vill sport-SUV = X3.

Hittat en specifik bil att kolla?

Sök regnummer och få komplett rapport: pris vs marknad, besiktningshistorik, eventuella återkallelser och köprekommendation.

Sök regnummer →