908 aktiva annonser tucson 39% billigare Uppdaterad maj 2026

kia ev6 vs hyundai tucson — komplett jämförelse 2026

kia ev6 och hyundai tucson mot varandra: pris, pålitlighet, drift, servicekostnad och köregenskaper. Baserat på 908 aktuella Blocket-annonser, 26 återkallelser och market-data från maj 2026.

BK
BilKoll-redaktionen · Granskad 2 maj 2026
Snabbsvar

Vilken ska du välja?

Kia EV6 om du prioriterar modern elteknologi och lägre driftskostnad (478 716 kr medelpris). Hyundai Tucson om du vill ha flexibilitet med flera drivlinealternativ och lägre köpeskilling (292 934 kr medelpris). Total scoreboard: kia ev6 76/100, hyundai tucson 65/100.

kia ev6 medelpris
478 716
kr · 592 annonser
hyundai tucson medelpris
292 934
kr · 316 annonser
Återkallelser
6/20
ev6 vs tucson
Pris-skillnad
39%
tucson billigare

Innehåll

⚡ Snabbsvar & verdict 🏆 Scoreboard 💰 Pris per år ⛽ Bränsle ⚠ Återkallelser 🎥 Video 🔍 Blocket live ❓ FAQ

Verdict-scoreboard

Poäng 1–10 per kategori, baserat på live Blocket-data och recall-statistik från Transportstyrelsen.

Pris (köp)
kia ev6
4/10
hyundai tucson
9/10

🏆 hyundai tucson vinner. Hyundai Tucson kostar i genomsnitt 185 782 kr mindre (292 934 kr vs 478 716 kr). EV6 är betydligt dyrare, men detta reflekterar nyare elteknologi och högre nypriser för elfordon.

Värdebevarande
kia ev6
8/10
hyundai tucson
5/10

🏆 kia ev6 vinner. EV6 har lägre medelålder (50 tkm snittmilage) och endast 6 återkallelser vs Tucsons 20. Elfordon behåller värde bättre på andrahandsmarknaden trots högre inköpspris.

Driftkostnad
kia ev6
9/10
hyundai tucson
6/10

🏆 kia ev6 vinner. EV6 är helt elektrisk — elbränsle kostar cirka 2-3 kr/mil vs 10-12 kr/mil för bensin/diesel. Spara 20 000-30 000 kr årligen vid typisk användning (15 000 mil/år).

Servicekostnad
kia ev6
8/10
hyundai tucson
5/10

🏆 kia ev6 vinner. Elbilar har färre rörliga delar, ingen oljeväxling eller tändsystem. EV6 sparar cirka 3 000-5 000 kr årligen i service jämfört med förbränningsmotorer.

Tillförlitlighet
kia ev6
8/10
hyundai tucson
4/10

🏆 kia ev6 vinner. EV6 har endast 6 återkallelser, Tucson 20 — tre gånger fler problem rapporterade till Transportstyrelsen. EV6 är betydligt mer pålitlig enligt denna data.

Köregenskaper
kia ev6
9/10
hyundai tucson
6/10

🏆 kia ev6 vinner. EV6 har överlägsen acceleration (0-100 km/h på 5,2 sekunder för Performance), lågt tyngdpunkt och perfekt viktfördelning. Tucson är mer konventionell SUV-körkänsla.

Komfort
kia ev6
7/10
hyundai tucson
8/10

🏆 hyundai tucson vinner. Tucson erbjuder större inre volym för passagerare och bagage, mer klassisk SUV-sittposition. EV6 är sportligare och mindre rymlig, men modernt utformad.

Innovation/Tech
kia ev6
9/10
hyundai tucson
6/10

🏆 kia ev6 vinner. EV6 är helt elektrisk med ultramoderna batterisystem, DC-snabbladdning (80% på 18 min) och OTA-uppdateringar. Tucson är konventionell hybridlösning från 2021-2023.

Rymlighet/Lastutrymme
kia ev6
6/10
hyundai tucson
8/10

🏆 hyundai tucson vinner. Hyundai Tucson är större SUV med 620 L bagageutrymme. EV6 är kompaktare crossover med 520 L, bättre för mindre familjer och parkering.

Säkerhet
kia ev6
8/10
hyundai tucson
8/10

⚖ Oavgjort. Båda modellerna erbjuder moderna säkerhetssystem. EV6 har tyngdpunktsfördel från batteriplacement. Inga säkerhetsskillnader enligt NCAP mellan generationerna.

Total
kia ev6
76/100
hyundai tucson
65/100

Pris-jämförelse per årsmodell

Begagnatpriser från Blocket per årsmodell, maj 2026. Diesel- och bensinmodeller dominerar typiskt snittet; PHEV ligger 20–40% över. Bilar med under 8 000 mil säljer för 15–25 % över snittet i samma årsmodell.

Årsmodellkia ev6Antalhyundai tucsonAntalVinnare
2026 598 818 kr 142 st 437 280 kr 70 st tucson billigare
2025 542 700 kr 152 st 418 266 kr 41 st tucson billigare
2024 463 588 kr 59 st 384 450 kr 2 st tucson billigare
2023 385 401 kr 144 st 310 881 kr 16 st tucson billigare
2022 347 659 kr 95 st 301 258 kr 50 st tucson billigare
2021 260 652 kr 25 st
2020 228 800 kr 10 st
2019 212 100 kr 14 st

Bränsletyp-fördelning

Andel per bränsletyp bland aktiva annonser på Blocket. Större diesel-utbud = bättre prishandlingsutrymme och fler val. Större hybrid-utbud = nyare bilar med högre snittpris.

kia ev6 — 592 annonser
El592 (100%)
hyundai tucson — 316 annonser
Elhybrid196 (62%)
Bensin59 (19%)
Diesel33 (10%)
El28 (9%)

Återkallelser & pålitlighet

Officiella återkallelser registrerade hos Transportstyrelsen. Lägre siffra indikerar färre kända säkerhets- eller kvalitetsproblem.

kia ev6
6
återkallelser
hyundai tucson
20
återkallelser

Innan köp: sök regnummer för att verifiera att eventuella öppna åtgärder är genomförda. En bil med ej fixade återkallelser kan kosta 5 000–25 000 kr att åtgärda.

Bästa val per användningsfall

Olika prioriteringar ger olika svar. Vår rekommendation per typisk användarprofil, baserat på samma data men med olika viktning av kategorierna.

Familj med 2 barn
Vinnare: Hyundai Tucson
Tucsons större inre volym (620 L bagage) passar barnfamiljer bättre. Tredje sätesrad finns på vissa modeller. EV6 är sportligare men mindre rymlig. Tucsons 292 934 kr sparar 185 000 kr för investeringar i barnutrustning.
Tjänstebil / pendlare
Vinnare: Kia EV6
Perfekt för daglig pendling 15 000-20 000 mil/år. EV6 sparar 20 000-30 000 kr årligt i bränsle/service jämfört med Tucson. Moderna säkerhetssystem och komfort på längre sträckor. 592 aktiva annonser visar stabilt värde.
Värdebevarande / återförsäljning
Vinnare: Kia EV6
EV6 är nyare (50 tkm snitt) och elbilar behåller värde bättre. Endast 6 återkallelser vs Tucsons 20 ger köpare mer förtroende. Större andrahandsmarknad (592 vs 316 annonser) betyder snabbare försäljning.
Körglädje / sport-feel
Vinnare: Kia EV6
EV6 ger omedelbar acceleration (Performance 0-100 på 5,2 sek), låg tyngdpunkt från batterier och sportlig handling. Tucson är mer fokuserad på komfort och stabilitet. EV6 erbjuder helt annat köpelement.
Vinterförhållanden / norra Sverige
Vinnare: Hyundai Tucson
Tucsons högre markfrigång (SUV-design) och fyra drivlinealternativ inklusive AWD klarar vinter bättre. EV6s reichweite sjunker 20-30 % på kyla — problematiskt på långa sträckor norr om Uppsala. Tucsons storlek ger större snöutrymme.
Begränsad budget (under 250 000 kr)
Vinnare: Hyundai Tucson
Tucsons medelpris 292 934 kr är närmare budgeten. Lägsta annonser från 10 000 kr finns. EV6 är långt över budget (478 716 kr medelpris). Tucson är enda valet för sparsamheten.

Videorecensioner

Sök efter videorecensioner på YouTube för att se båda bilarna i rörelse innan beslutet.

▶ Sök "kia ev6 vs hyundai tucson" på YouTube

Live från Blocket — billigaste annonser

Top 5 lägsta priserna maj 2026.

kia ev6 — billigaste 5
hyundai tucson — billigaste 5

Vanliga frågor: kia ev6 vs hyundai tucson

Vilken är bäst — kia ev6 eller hyundai tucson?

Det beror på prioriteringar. Kia EV6 är överlägsen för långpendlare, teknikintresserade och miljömedvetna — 592 aktiva annonser visar stark marknad. Medelpriset 478 716 kr är högre men sparar 20 000-30 000 kr årligen i driftskostnad. Hyundai Tucson passar familjer som värdesätter stort lastutrymme och lägre inköpspris (292 934 kr) — 316 aktiva annonser visar att detta är etablerad andrahandsmarknad. EV6 vinner på pålitlighet (6 vs 20 återkallelser) och modern teknik.

Vad kostar en begagnad kia ev6 jämfört med hyundai tucson?

Kia EV6 kostar i genomsnitt 478 716 kr på Blocket (maj 2026) med 592 aktiva annonser. Hyundai Tucson ligger på 292 934 kr med 316 aktiva annonser — en skillnad på 185 782 kr. Lägsta pris för EV6 är 5 070 kr (troligt gammalt värde eller misstag), för Tucson 10 000 kr. Skillnaden reflekterar att EV6 är nyare (50 tkm snitt vs 104 tkm för Tucson).

Är kia ev6 eller hyundai tucson mer pålitlig?

Kia EV6 är klart mer pålitlig enligt Transportstyrelsens data: endast 6 återkallelser jämfört med Tucsons 20. Det är tre gånger fler problem för Tucson. EV6s låga medelålder (50 tkm) och färre återkallelser indikerar bättre tillförlitlighet. Elmotor och batterisystem är beprövade Hyundai-Kia-komponenter. Tucson har varierat problem från olika modellyear och drivlinealternativ.

Vilken har lägst driftkostnad?

Kia EV6 har betydligt lägre driftkostnad. El kostar cirka 2-3 kr/mil vs 10-12 kr/mil för bensin/diesel. Vid 15 000 mil/år spara du cirka 20 000-30 000 kr årligen. Service kostar 3 000-5 000 kr mindre per år för EV6 (ingen oljeväxling, färre rörliga delar). Hyundai Tucsons elhybrid (196 av 316 annonser) är mitt emellan, men bensin-/dieselvarianterna (92 annonser) blir dyrast.

Hur mycket kostar service per år?

Kia EV6 kostar cirka 3 000-5 000 kr årligen — främst däckrotation, bromsvätska och luftfilter. Elmotor kräver minimal service. Hyundai Tucson kostar 5 000-8 000 kr årligen för bensin/diesel (oljebyte, filter, tändstift), 4 000-6 000 kr för elhybrid. Båda märkena har kostnadsfri service första året hos många återförsäljare.

Vilken har bättre andrahandsvärde?

Kia EV6 behåller värdet bättre långsiktigt. Elfordon är efterfrågade och EV6:s låga medelålder (50 tkm) betyder att bilarna är nyare. Marknaden är stor (592 aktiva annonser). Hyundai Tucson är begagnad (104 tkm snitt) och värdet faller snabbare. Men Tucson är redan billigare — andrahandsvärdet är redan reflekterat i låga priser. EV6 är bättre för långsiktig värdebevarande.

Vilken är bättre på vintern?

Hyundai Tucson är något bättre på vintern — högre markfrigång (SUV) och flera fyller med fyrhjulsdrift. Kia EV6 har lägre körposition men vissa modeller erbjuder AWD. EV6s elmotor ger exakt vridmoment till varje hjul för god traktion. Båda klarar vintern bra, men Tucsons större volymer ger mer snöutrymme. EV6s reichweite sjunker cirka 20-30 % på vintern — planera för det.

Vilka är vanligaste problemen med kia ev6?

Kia EV6 har endast 6 återkallelser totalt — betydligt färre än Tucson. Vanligaste problem enligt användare: batterivärme vid extremkyla, mjukvareuppdateringar fördröjda, laddningsportkontakt (mycket sällsynt). Övergripande mycket pålitlig. De flesta problem är mjukvaru-relaterade och fixas via OTA-uppdateringar. Ingen strukturell skörhet rapporterad.

Vilka är vanligaste problemen med hyundai tucson?

Hyundai Tucson har 20 återkallelser — tre gånger fler än EV6. Vanligaste problem: motorproblem på äldre dieselmodeller, vätskelekkage, batterikontakter (hybridversionen), elviksuppsättning. Problem varierar mellan generationer 2017-2023 och drivlinealternativ. Bensin-/dieselvarianter är mer opålitliga än hybriderna. Många problem är inte crítica men kräver kostnader.

Vilken bör jag välja?

Välj Kia EV6 om: du pendlar långdistans, bryr dig om miljö, vill minimera driftskostnad och värdesätter modern teknik. Högre inköpspris kompenseras av låga årskostnader. Välj Hyundai Tucson om: du har begränsad budget (185 000 kr billigare), behöver stort lastutrymme för familj, vill ha flexibilitet mellan drivlinealternativ eller föredrar klassisk SUV-känsla. Tucsons stora andrahandsmarknad gör den säker köp för sparare.

Hittat en specifik bil att kolla?

Sök regnummer och få komplett rapport: pris vs marknad, besiktningshistorik, eventuella återkallelser och köprekommendation.

Sök regnummer →
Privatleasing Aktuella erbjudanden — uppdaterat dagligen

Vill du leasa Kia Ev6 eller Hyundai Tucson ny istället?

Begagnatpriserna ovan gäller om du köper. Om du istället vill ha en ny bil utan stor kontantinsats — så ser leasing-marknaden ut just nu för båda modellerna.

Kia Ev6
Bästa privatleasing-erbjudande

Kia Ev6

3 466 kr/mån
36 mån · Bensin
Hyundai Tucson
Bästa privatleasing-erbjudande

Hyundai Tucson82

4 495 kr/mån
36 mån · Mildhybrid · Service
Privatleasing-stat Kia Ev6 Hyundai Tucson
Lägsta månadskostnad 3 466 kr/mån 3 785 kr/mån
Snittpris 3 966 kr/mån 4 826 kr/mån
Vanligaste bränsle Bensin Laddhybrid
Vanligaste kontraktstid 36 mån 36 mån
Antal aktuella erbjudanden 2 st 10 st
Se Kia Ev6-leasing → Se Hyundai Tucson-leasing → Alla Kia-leasing Alla Hyundai-leasing