Bästa årsmodell — Audi A4.

Senast uppdaterad: 8 maj 2026 · 19 årsmodeller analyserade · 6 min läsning

Sammanfattning.

Vår rekommendation
2023
339 900 kr medianpris
Annonser ute
215
Aktiva på Blocket+Bytbil+KVD
Årsmodeller analyserade
19
2003–2023

År-för-år scorecard.

Vi har korsat våra 215 aktiva Audi A4-annonser med 0 kända fel och alla återkallelser per årsmodell. Tabellen visar vad du faktiskt får för pengarna per år.

Årsmodell Medianpris Snitt­miltal Annonser Återkallelser Verdict
2023 339 900 kr 93 015 mil 11 0 🟢 Köp
2022 309 900 kr 78 695 mil 10 3 (3 hög) 🔴 Undvik
2021 249 000 kr 115 506 mil 5 2 (2 hög) 🟡 Acceptabel
2020 249 800 kr 118 407 mil 16 2 (2 hög) 🟡 Acceptabel
2019 234 800 kr 123 768 mil 12 2 (2 hög) 🟡 Acceptabel
2018 199 900 kr 152 301 mil 27 2 (2 hög) 🟡 Acceptabel
2017 174 900 kr 178 253 mil 22 3 (3 hög) 🔴 Undvik
2016 174 900 kr 179 014 mil 17 2 (2 hög) 🟡 Acceptabel
2015 129 900 kr 179 375 mil 17 0 🟢 Köp
2014 109 900 kr 172 484 mil 17 0 🟢 Köp
2013 109 900 kr 184 829 mil 13 0 🟢 Köp
2012 69 900 kr 240 407 mil 6 0 🟢 Köp
2011 84 500 kr 205 077 mil 6 0 🟢 Köp
2010 59 900 kr 236 743 mil 11 0 🟢 Köp
2009 69 900 kr 228 120 mil 6 0 🟢 Köp
2008 79 900 kr 149 738 mil 6 0 🟢 Köp
2007 47 500 kr 228 902 mil 5 0 🟢 Köp
2004 29 900 kr 194 090 mil 2 0 🟢 Köp
2003 79 800 kr 208 600 mil 2 0 🟢 Köp

Årsmodeller att undvika.

2 årsmodeller av Audi A4 har minst 3 hög-allvarliga återkallelser. Det betyder inte att alla individuella exemplar är problembilar — men risken är högre och försäkringsbolagen tar ofta hänsyn.

2022
3 återkallelser (3 hög allvarsgrad). Medianpris: 309 900 kr.
2017
3 återkallelser (3 hög allvarsgrad). Medianpris: 174 900 kr.

Så väljer du rätt år.

  1. 1

    Definiera din budget och körprofil

    Skriv ner: maxbudget, årlig körsträcka, primär användning (pendling, familj, semester). Det styr vilken motor + årsmodell som passar.

  2. 2

    Filtrera bort årsmodeller med hög-allvarsgrad återkallelser

    Tabellen ovan markerar dessa rött. Även om en sådan bil säljs billigt — risken för uppkommande mekaniska problem och försäkringsmotvilja är förhöjd.

  3. 3

    Sikta på facelift-året i en generation

    Tillverkare faceliftar typiskt 2–3 år in i en generation och rättar då tidiga problem. Facelift-året + 1 är ofta säkraste valet.

  4. 4

    Jämför 3 årsmodeller i samma generation

    Skillnaden mellan 2018 och 2020 Audi A4 kan vara 50 000 kr i pris men nästan ingen i risk — eller stor i risk men ingen i pris. Tabellen visar exakt vilken.

  5. 5

    Slå regnr på 3 toppkandidater

    För varje bil du överväger — slå regnr på BilKoll. Du får besiktningshistorik, ägarhistorik och om individuella återkallelser åtgärdats.

  6. 6

    Provkör på motorväg + stadskörning + kallstart

    30+ minuter, blandad körning. Lyssna efter missljud, känn växellådans uppväxlingar, testa alla elektroniska system.

  7. 7

    Förhandla med data, inte känsla

    "Medianpriset för 2020 Audi A4 ligger enligt BilKoll i intervallet X. Din annons ligger på Y. Hur kan vi mötas?" Den typen av datadrivna förhandlingar fungerar — säljare svarar på siffror, inte på känsla.

Hitta din Audi A4.

Vanliga frågor.

Vilken är bästa årsmodellen av Audi A4?

Baserat på återkallelsedata och marknadsdata rekommenderar vi 2023 års modell. Det året har lägst antal allvarliga återkallelser i kombination med rimligt pris (median 339 900 kr). Se hela scorecardet ovan för fler alternativ.

Vilka årsmodeller bör jag undvika?

Vi flaggar 2022, 2017 som "Undvik" — minst 3 hög-allvarliga återkallelser per år. Det betyder inte att alla exemplar är dåliga, men risken är högre.

Är det bättre att köpa nyare eller äldre Audi A4?

Det beror på din budget och risktolerans. Nya årsmodeller har modernare säkerhetssystem men svagare värdebehållning de första åren. 3–5 år gamla bilar har bästa balans pris/tillförlitlighet — efter att eventuella tidiga problem är åtgärdade men före dyr slitageperiod.

Spelar generation eller årsmodell större roll?

Generation styr ungefär 70 % av riskprofilen — chassi, motor och elektronikplattform delas inom en generation. Årsmodell inom samma generation skiljer främst på facelift-uppdateringar och rättade tidiga problem. Tabellen ovan separerar både dimensioner.

Andra guider om Audi A4.