PRESSRAPPORT · 2026-05-04

Sveriges värdesäkraste bilmodeller 2026

Analys av 75 565 aktuella Blocket-annonser visar att bensinbilar håller värdet bättre än både elbilar och plug-in-hybrider. Opel Grandland toppar listan med 86,5 % värderetention efter 3 år.

Annonser analyserade
75 565
Bilmodeller
48
Bilmärken
13
Datakälla
Blocket.se
HUVUDFYND

Plug-in-hybriden förlorar mest värde av alla drivlinor — i snitt 191 000 kr på tre år.

En konsument som väljer plug-in-hybrid framför bensinbil i samma segment förlorar i snitt 92 000 kronor extra i värdeminskning över tre år.

Topp 10 — Sveriges mest värdesäkra bilmodeller

# Modell Retention 2024 median 2021 median Drivmedel
1 Opel Grandland 86.5 % 258 900 kr 223 900 kr El
2 Opel Mokka 86.1 % 219 900 kr 189 400 kr El
3 Peugeot 3008 84.8 % 269 900 kr 228 900 kr Bensin
4 Citroën C4 84.3 % 224 900 kr 189 500 kr Bensin
5 Skoda Octavia 80.5 % 291 900 kr 235 000 kr Bensin
6 Audi Q2 79.2 % 284 000 kr 224 900 kr Bensin
7 Porsche 911 78.9 % 1 895 000 kr 1 495 000 kr Bensin
8 Volkswagen Tiguan 78.6 % 369 000 kr 289 900 kr Bensin
9 Volvo XC40 77.1 % 389 000 kr 299 900 kr Bensin
10 Polestar 2 74.4 % 429 000 kr 318 990 kr El

Botten 5 — minst värdesäkra bilmodeller

# Modell Retention 2024 median 2021 median Drivmedel
1 Land Rover Range Rover 45.2 % 1 105 800 kr 499 900 kr Bensin
2 Mercedes-Benz Vito 46.6 % 536 500 kr 249 900 kr Diesel
3 Citroën Jumpy 47.6 % 459 900 kr 219 000 kr Diesel
4 Skoda Enyaq 56.2 % 479 000 kr 269 000 kr El
5 Mercedes-Benz GLC 59.5 % 669 900 kr 398 900 kr Diesel

Land Rover Range Rover har förlorat 605 900 kr i värde på tre år — köparen från 2021 ser idag bilen säljas till nästan halva nybilspriset.

Drivmedelsanalys

Av samtliga drivlinor i datasetet har bensinbilar starkast värderetention. Plug-in-hybriden — som ofta marknadsförs som "framtidssäker mellanlösning" — förlorar mest värde över tre år.

Drivmedel Retention 3 år Genomsnittlig värdeförlust N modeller
Bensin 75.9 % 99 000 kr 9 modeller
El 69.6 % 118 000 kr 14 modeller
Diesel 67.1 % 175 000 kr 9 modeller
Elhybrid 66.2 % 191 000 kr 15 modeller

Brand-rangordning

Genomsnittlig värderetention per bilmärke (modeller med ≥ 2 representerade i datasetet).

1 Opel
81.0 %
3 modeller
2 Peugeot
79.4 %
2 modeller
3 Audi
75.6 %
2 modeller
4 Volvo
72.9 %
2 modeller
5 Skoda
72.0 %
4 modeller
6 Porsche
71.4 %
2 modeller
7 Hyundai
70.3 %
2 modeller
8 Volkswagen
67.7 %
4 modeller
9 Toyota
67.1 %
4 modeller
10 BMW
66.5 %
4 modeller
11 Nissan
66.1 %
2 modeller
12 Citroën
65.9 %
2 modeller
13 Mercedes-Benz
61.2 %
4 modeller

Tesla Model 3 — den dyra "early adopter"-skatten

Tesla Model 3 — den mest sålda elbilen i Sverige under 2021 — har förlorat 37 % av sitt värde på tre år. En köpare som tog leverans 2021 ser idag bilen säljas till ett medianpris på 280 000 kr, ned från 444 900 kr — en värdeminskning på 165 000 kr.

Det är konkret bevis på att tidiga EV-adopters bär den teknologiska nedskrivningen som senare köpare slipper. Ny laddningsinfrastruktur, längre räckvidd och nya batteri-kemier gör 2024 års elbilar substantiellt attraktivare än 2021 års — och pristrappan reflekterar det.

Metodik

För varje bilmodell jämförs medianpriset bland aktiva annonser av årsmodell 2024 (proxy för "nyare bil") mot medianpriset bland aktiva annonser av årsmodell 2021 (3 år gammal bil). Förhållandet är värderetentionen.

retention_pct = median_pris_2021 / median_pris_2024 × 100

Endast modeller med minst 10 listade exemplar i både 2021- och 2024-cohorter har inkluderats. Annonser under 50 000 kr har exkluderats (sannolikt skadefordon). Datasetet är fritt tillgängligt och studien är repeterbar varje kvartal. Hela metodiken med begränsningar och repeterbarhet finns dokumenterad i vår allmänna metodik.

Ladda ner data

CSV · 48 modeller
Hela datasetet ↓
CSV · 13 bilmärken
Brand-rangordning ↓
CSV · 4 drivlinor
Drivmedelsanalys ↓

Vanliga frågor

Hur räknas värderetention ut?

För varje bilmodell jämförs medianpriset på aktiva 2024-annonser med medianpriset på aktiva 2021-annonser. Förhållandet (2021/2024) är värderetentionen — andelen av nybilspriset som finns kvar efter tre år.

Varför håller bensinbilar värdet bättre än elbilar?

Den troligaste förklaringen är att elbilar drabbas av snabbare teknologisk föråldring (räckvidd, laddningseffekt, batteriteknik) — så en 3 år gammal elbil känns mer "föråldrad" jämfört med en 3 år gammal bensinbil. Bensinmotor-tekniken är mer mogen och förändras långsammare år över år.

Är det rättvist att jämföra annonspriser och inte slutpriser?

Annonspris ligger i snitt 3-7% över slutpris. Eftersom samma bias finns i både 2021- och 2024-cohorten påverkas inte retention-procenten väsentligt — biasen tar ut sig själv.

Kommer studien uppdateras?

Ja, BilKoll planerar att uppdatera detta värderetentions-index varje kvartal i takt med att färska Blocket-data flödar in. Nästa uppdatering: Q3 2026.

För press

Detta material är fritt att republicera under förutsättning att BilKoll anges som källa. Datasetet, metodiken och alla beräkningar är öppet tillgängliga. Kontakta för intervju, skräddarsydda körningar eller högupplösta grafiker.

Benjamin Edholm, grundare BilKoll
press@minbilkoll.se